DESCALANT  F

 

Środek chemiczny w postaci proszku do usuwania kamienia kotłowego

 

Środek chemiczny w postaci proszku przeznaczony do usuwania twardego 

   kamienia kotłowego oraz osadów rdzy z systemów grzewczych, obiegów  

   chłodniczych itp.
* nie zawiera chlorków
* może być stosowany na najczęściej spotykanych metalach (za wyjątkiem  

   aluminium i cynku).

 

Informacje ogólne

DESCALANT F jest specjalistycznym środkiem chemicznym dostarczanym w postaci suchego proszku, za pomocą którego wykonuje się usuwanie kamienia kotłowego oraz osadów rdzy w instalacjach wodnych.
- środek zawiera kwas amidosulfonowy pozwalający na wytworzenie silnego roztworu 

  kwasowego.
- inhibitory zawarte w DESCALANT F chronią powszechnie stosowane w systemach 

  wodnych metale - z wyłączeniem aluminium i cynku - przed korozyjnym działaniem kwasu
- bardzo skuteczny w działaniu przy usuwaniu większości osadów zawierających wapień i 

  magnez. 
- nie zawiera chlorków.
DESCALANT F dostarczany jest w postaci suchego proszku zawierającego kwas amidosulfonowy. Skład produktu pozwala na usunięcie twardych osadów zawierających węglany wapnia i magnezu bez powstania korozyjnych uszkodzeń powierzchni metali czyszczonego systemu wodnego.
Po zmieszaniu DESCALANT F z wodą wytworzony zostaje silnie zjonizowany roztwór kwasowy wywołany między innymi kwasem amidosulfonowym, którego działanie jest znacznie silniejsze niż innych suchych kwasów takich jak kwasu cytrynowego, mrówkowego, szczawiowego. Efektem ich działania na osady wapienne i magnezowe jest rozpuszczanie węglanów i rozdrobnienie siarczanów oraz krzemianów na bezpiecznej wielkości cząsteczki dla czyszczonego systemu wodnego. Kryształki proszku są tak drobne, że nie powodują zatorów i pozwalają na szybką i bezpieczną cyrkulację kwasu w systemie wodnym. Inhibitory korozji zawarte w DESCALANT F zapewniają maksymalną ochronę podczas działania kwasu na metale takie jak żelazo, żeliwo, stal, stal nierdzewna martenzytyczna, miedź, mosiądz, brąz, cyna itp.

 

Sposób użycia

Przeprowadzenie szybkiego usuwania kamienia kotłowego oraz osadów rdzy z obrabianego systemu jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych, skomplikowanych przygotowań. Należy pamiętać o konieczności przestrzegania odpowiednich przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również wskazówek podanych na etykiecie umieszczonej na opakowaniu stosowanego środka chemicznego. W pomieszczeniu w którym przeprowadzany jest proces usuwania kamienia kotłowego należy zapewnić odpowiednią wentylację, ponieważ podczas tej operacji w wyniku reakcji chemicznej kwasu z kamieniem kotłowym wydziela się duża ilość gazu. Należy zatem zadbać, aby gaz ten mógł bez przeszkód i bez ciśnienia ulatniać się z czyszczonego systemu. Przy zastosowaniu urządzeń do cyrkulacji roztworu oferowanych przez naszą firmę, gaz jest odprowadzany z systemu poprzez to urządzenie. Do wykonywania prac winno używać się ubrania ochronnego wraz z rękawicami i okularami ochronnymi.
Roztwór DESCALANT F bardzo skutecznie rozpuszcza osady zawierające węglany magnezu i wapnia w twardej wodzie. Zalecane stężenie jest różne i mieści się w granicach 3 - 10 % w zależności od stopnia zakamienienia instalacji. Największe 10% stężenie roztworu jest stężeniem optymalnym zapewniającym skuteczność działania środka przy jednoczesnym braku uszkodzeń korozyjnych powierzchni metali czyszczonego systemu.
DESCALANT F w mniejszym stopniu reaguje z osadami zawierającymi siarczany wapnia i tlenki żelaza, które wymagają silniejszego i wzmocnionego kwasu, który może być wytworzony poprzez dodanie 1 części chlorku sodowego (popularnej soli kuchennej) do 2 części DESCALANT F. Po zastosowaniu roztworu DESCALANT F wskazane jest gruntowne przepłukanie wszystkich oczyszczonych powierzchni metalowych najmniej 3 razy roztworem NEUTRALIZING LIQUID ze słodką wodą. Spowoduje to neutralizację pozostałego odczynu kwasowego oraz pasywację powierzchni stalowych zapewniając ochronę przed ponownym powstawaniem ognisk korozji w instalacji.

DESCALANT F można stosować na trzy sposoby:
1. METODA RECYRKULACJI polegająca na zastosowaniu silnie skoncentrowanego roztworu w celu 

    szybkiego oczyszczenia systemu,
2. METODA NASĄCZANIA polegająca na wypełnieniu systemu wodnego roztworem DESCALANT 
    F i pozwoleniu mu na dokładne nasączenie osadów przez pewien czas.
3. METODA ZANURZENIOWA polegająca na zanurzeniu oczyszczanego przedmiotu w wannie 

    wypełnionej roztworem DESCALANT F.

Zaleca się, jeżeli jest to możliwe, przed rozpoczęciem właściwego czyszczenia sytemu roztworem DESCALANT F przeprowadzić wstępną próbę działania kwasu na usuwane osady, aby móc ustalić właściwe stężenie robocze roztworu. Jeżeli usuwane osady zawierają także oleje, smary lub tłuszcze zalecamy wówczas zastosować 5% roztwór COLDWASH/GP DEGREASER lub inny podobny środek, w celu wstępnego oczyszczenia systemu z substancji ropopochodnych. Jeżeli osady nie zawierają mineralnych zanieczyszczeń (oleje, smary, tłuszcze) można przystąpić do procedury czyszczenia systemu wodnego.

 

METODA RECYRKULACJI
1. Wstępnie, przed właściwym oczyszczaniem instalacji środkiem DESCALANT F zaleca się 

    przepłukanie systemu wodnego w celu usunięcia luźnych płatów, osadów, rdzy itp. 
2. Roztwór KonClean DESCALANT F może być użyty bez podgrzewania, jednakże, aby 

    przyspieszyć pożądany efekt czyszczący należy zastosować podgrzany roztwór do 

    temperatury nie większej jak 60C.
3. Zalecane stężenie roztworu to 3 - 10 % czyli od 3 do 10 kg DESCALANT F na każde 100 litrów 
    wody. Najlepszy roztwór osiąga się przez stopniowe dodawanie proszku do ciepłej kąpieli 

    wodnej ciągle mieszając. 
4. Jak już wspomniano, podczas procesu czyszczenia może wydzielać się łatwopalny gaz. W 

    trakcie oczyszczania należy zapewnić odpowiednią wentylację oraz unikać otwartego ognia.
5. Wymagany czas czyszczenia zależny jest od ilości i właściwości osadów. Generalnie należy 

    stwierdzić, że wystarczającym czasem czyszczenia instalacji jest 4 -6 godzin, ale nie powinien 

    on jednak przekraczać 24 godzin. 
6. Po zakończonym procesie oczyszczania roztwór należy spuścić z instalacji i zneutralizować na 

    przykład środkiem NEUTRALIZING LIQUID.
7. Instalację należy dobrze przepłukać wodą aż do osiągnięcia neutralnego odczynu pH. 

METODA ZANURZENIOWA
Napełnić wannę wykonaną z odpornego na działanie kwasu materiału (lub pokrytą kwasoodpornym tworzywem sztucznym) roztworem zawierającym 1 kg proszku DESCALANT F na każde 9 litrów wody. Zwykle roztwór może być stosowany bez dodatkowego podgrzewania. Jednak w celu osiągnięcia przyspieszonego działania roztworu na usuwane osady początkowo zimny roztwór można stopniowo podgrzewać, jednak jego max temperatura nie powinna przekraczać 60C. Najlepsze efekty przy wykonywaniu roztworu uzyskuje się poprzez stopniowe dodawanie proszku do ciepłej wody pamiętając o ciągłym mieszaniu. Czyszczony przedmiot należy umieścić w kąpieli i pozwolić roztworowi chemicznemu działać. Czas oczyszczania zależy od ilości i właściwości osadów, jednak nie może on przekroczyć 24 godzin. Po zakończeniu należy wyjąć oczyszczony przedmiot z kąpieli i obficie spłukać silnym strumieniem czystej wody, najlepiej za pomocą wysokociśnieniowej myjki.

UWAGA!
W przypadku użycia środka DESCALANT F do oczyszczania instalacji zawierających aluminium, cynk, cynę oraz metale galwanizowane (metale amfoteryczne) neutralizacja chemiczna po zakończonym procesie oczyszczania nie jest możliwa, ponieważ powyższe tworzywa rozpuszczają się w roztworach o odczynie zasadowym (pH > 7). W takim przypadku jedynym skutecznym sposobem neutralizacji jest intensywne i długie przepłukiwanie wodą oczyszczonej instalacji.
 

Środki ostrożności

Szczegóły patrz KARTA  CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU do otrzymania w naszej firmie.

 

Opakowania handlowe 

Plastikowe kanistry o pojemności 25 kg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Konchem - Szczecin  (c) 2007 Version: 1.0