KCH U30

 dawna nazwa: BCG 30

Płyn do uszczelniania instalacji z kotłami gazowymi przy ubytkach wody do 10 litrów na dobę

Dozowanie: 1 litr środka na 50-100 litrów wody 

 

KCH U30 jest samouszczelniającym środkiem przeznaczonym do uszczelniania kotłów, instalacji grzewczych, grzejników, ogrzewania podłogowego itp.  

 

Informacje ogólne

KCH U30 jest środkiem uszczelniającym zapobiegającym ubytkom wody w  instalacjach grzewczych , grzejnikach, ogrzewaniach podłogowych do 10 litrów na dobę. Środek ten uszczelnia instalacje wykonane z wszelkich występujących w handlu materiałów (miedź, tworzywa sztuczne, stal).

 

Zasada działania

Uszczelniacz w bardzo prosty sposób likwiduje miejsce wycieku wody z instalacji. Środek ten znajdując się w uszczelnianej instalacji krystalizuje się w połączeniu z powietrzem atmosferycznym w miejscu wycieku. Następuje samoistne mechaniczne zasklepienie miejsca przecieku. Uszczelnienie jest trwałe i odporne na starzenie.  Środek odporny na wysokie temperatury i cieśninie.

 

Sposób użycia

Przed przystąpieniem do uszczelniania instalacji należy upewnić się czy w systemie grzewczym znajdują się środki antykorozyjne, przeciwzamarzaniu lub sole. Jeżeli tak, wówczas należy system  opróżnić i przepłukać wodą, a następnie napełnić go wodą i przystąpić do uszczelniania zgodnie z niżej podaną procedurą. W instalacjach gdzie zastosowano elementy aluminiowe, po udanym uszczelnieniu (po. ok. 4 tygodniach), należy instalację opróżnić, dokładnie przepłukać i następnie ponownie napełnić wodą.

Środek należy dozować  w stężeniu 1:100 do 1: 50. Nowe instalacje grzewcze posiadają niewielką pojemność. W przypadku konieczności, należy zmierzyć ilość wody w systemie. Istnieje również inna możliwość kontroli - przy prawidłowym dozowaniu wskaźnik pH roztworu wody i uszczelniacza powinien wynosić 10,5 - 11. 

 

NIESZCZELNA INSTALACJA GRZEWCZA

Sita, osadniki i filtry należy wymontować z z instalacji lub wykonać obejścia. Instalacja grzewcza musi być napełniona i odpowietrzona. Nastawić max. temperaturę przy pomocy regulatora. Całkowicie otworzyć wszystkie zawory grzejników oraz zawory mieszające. Pompy obiegowe odpowietrzyć. Obniżyć poziom wody grzewczej o wymaganą ilość środka uszczelniającego. Wprowadzić wymaganą ilość uszczelniacza poprzez zawór napełniania kotła. Instalację grzewczą dopełnić do ciśnienia roboczego, ponownie odpowietrzyć pompy poprzez śruby kontrolne. Instalacja musi znajdować się w ruchu co najmniej 7 godzin spełniając powyższe warunki. Uszczelnienie następuje, w zależności od warunków, w ciągu jednego lub więcej dni.

Po przeprowadzonym uszczelnieniu instalacja grzewcza, po około 4 tygodniach, musi zostać opróżniona, przepłukana, a następnie ponownie napełniona. 

Przy ubytkach wody ponad 10 ltr na dobę można również zastosować KCH U24 lub KCH U600l. I w taki przypadku należy odciąć od instalacji termę gazową za pomocą zaworów. Z pomocą dodatkowej pompy cyrkulacyjnej utworzyć oddzielny obieg grzewczy poprzez dopływ i odpływ wody. Kanister z KCH dokładnie wstrząsnąć. Wprowadzić do uszczelnianej instalacji odpowiednią ilość środka. Napełnić instalację do ciśnienia roboczego. Tak stworzony obieg utrzymywać do czasu uszczelnienia miejsc przecieku (do 6 dni przy ogrzewaniu podłogowym). Po tym czasie obieg grzewczy opróżnić, przepłukać i ponownie napełnić.

W trakcie uszczelniania należy zapewnić optymalne warunki potrzebne do uszczelnienia miejsc wycieku wody z systemu grzewczego. Tymi optymalnymi warunkami są: zapewnienie odpowiedniej "ciepłej" temperatury otoczenia, dostarczenie świeżego powietrza w rejon wycieku, zapewnienie cyrkulacji środka w systemie grzewczym.

 

Środki ostrożności

W przypadku kontaktu z oczami przemyć starannie wodą i skontaktować się z lekarzem. Przy kontakcie ze skórą , natychmiast przemyć dużą ilością wody. Przy pracy z KCH U30 stosować odpowiednie rękawice oraz okulary ochronne lub inną osłonę twarzy. Przechowywać z dala od dzieci.

Uszczelniacz należy natychmiast usuwać z zabrudzonych miejsc przy pomocy wody. W przeciwnym przypadku nastąpi nieusuwalna krystalizacja środka na zabrudzonej powierzchni. 

 

Opakowania handlowe 

Plastikowa butelka o pojemności 1 ltr oraz kanister o pojemności 5 ltr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przykładowy sposób napełnienia instalacji uszczelniaczem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Konchem - Szczecin  (c) 2007 Version: 2.0