KCH U24

 dawna nazwa BCG 24

Płyn do uszczelniania instalacji przy ubytkach wody do 30 litrów na dobę

Dozowanie: 1 litr środka na 50-100 litrów wody 

 

KCH U24 jest samouszczelniającym środkiem przeznaczonym do uszczelniania kotłów, instalacji grzewczych, grzejników, ogrzewania podłogowego itp.  

 

Informacje ogólne

KCH U24 jest środkiem uszczelniającym zapobiegającym ubytkom wody w kotłach, instalacjach grzewczych , grzejnikach, ogrzewaniach podłogowych do 30 litrów na dobę. Środek ten uszczelnia instalacje wykonane z wszelkich występujących w handlu materiałów (miedź, tworzywa sztuczne, stal).

 

Zasada działania

Uszczelniacz w bardzo prosty sposób likwiduje miejsce wycieku wody z instalacji. Środek ten znajdując się w uszczelnianej instalacji krystalizuje się w połączeniu z powietrzem atmosferycznym w miejscu wycieku. Następuje samoistne mechaniczne zasklepienie miejsca przecieku. Uszczelnienie jest trwałe i odporne na starzenie.  Środek odporny na wysokie temperatury i cieśninie.

 

Sposób użycia

Przed przystąpieniem do uszczelniania instalacji należy upewnić się czy w systemie grzewczym znajdują się środki antykorozyjne, przeciwzamarzaniu lub sole. Jeżeli tak, wówczas należy system uszczelniać środkiem KCH UF lub należy system opróżnić i przepłukać wodą, a następnie napełnić go wodą i przystąpić do uszczelniania zgodnie z niżej podaną procedurą. W instalacjach gdzie zastosowano elementy aluminiowe, po udanym uszczelnieniu (po. ok. 4 tygodniach), należy instalację opróżnić, dokładnie przepłukać i następnie ponownie napełnić wodą.

Środek należy dozować  w stężeniu 1:100 do 1: 50. Nowe instalacje grzewcze posiadają niewielką pojemność. W przypadku konieczności, należy zmierzyć ilość wody w systemie. Istnieje również inna możliwość kontroli - przy prawidłowym dozowaniu wskaźnik pH roztworu wody i uszczelniacza powinien wynosić 10,5 - 11. 

 

NIESZCZELNY KOCIOŁ GRZEWCZY

Odciąć kocioł grzewczy od instalacji ogrzewania i po uruchomieniu doprowadzić do temperatury roboczej kotła. Ustawić max. temperaturę przy pomocy regulatora temperatury. Pojemnik ze środkiem uszczelniającym kilkakrotnie mocno wstrząsnąć. wprowadzić wymaganą ilość uszczelniacza poprzez zawór napełniania kotła. Instalację napełnić do ciśnienia 1 bar. Odpowietrzyć pompę obiegową przy pomocy śrub kontrolnych. Kocioł musi pozostać w ruchu przez ok. 4 godziny. Po uszczelnieniu kocioł opróżnić, a następnie ponownie napełnić go świeżą wodą  włączając instalację grzewczą do ruchu.

 

NIESZCZELNA INSTALACJA GRZEWCZA

Sita, osadniki i filtry należy wymontować z z instalacji lub wykonać obejścia. Instalacja grzewcza musi być napełniona i odpowietrzona. Nastawić max. temperaturę przy pomocy regulatora. Całkowicie otworzyć wszystkie zawory grzejników oraz zawory mieszające. Pompy obiegowe odpowietrzyć. Obniżyć poziom wody grzewczej o wymaganą ilość środka uszczelniającego. Wprowadzić wymaganą ilość uszczelniacza poprzez zawór napełniania kotła. Instalację grzewczą dopełnić do ciśnienia roboczego, ponownie odpowietrzyć pompy poprzez śruby kontrolne. Instalacja musi znajdować się w ruchu co najmniej 7 godzin spełniając powyższe warunki. Uszczelnienie następuje, w zależności od warunków, w ciągu jednego lub więcej dni. 

W trakcie uszczelniania należy zapewnić optymalne warunki potrzebne do uszczelnienia miejsc wycieku wody z systemu grzewczego. Tymi optymalnymi warunkami są: zapewnienie odpowiedniej "ciepłej" temperatury otoczenia, dostarczenie świeżego powietrza w rejon wycieku, zapewnienie cyrkulacji środka w systemie grzewczym.

 

Środki ostrożności

Należy przestrzegać ogólnie przyjętych zasad ostrożności wymaganych przy obrocie chemikaliami. Przechowywać z dala od dzieci.

Uszczelniacz należy natychmiast usuwać z zabrudzonych miejsc przy pomocy wody. W przeciwnym przypadku nastąpi nieusuwalna krystalizacja środka na zabrudzonej powierzchni. 

 

Opakowania handlowe 

Plastikowa butelka o pojemności 1 ltr oraz kanister o pojemności 5 ltr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przykładowy sposób napełnienia instalacji uszczelniaczem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Konchem - Szczecin  (c) 2007 Version: 2.0