KonClean 210

Proszek do usuwania sadzy płatowej 

 

 

KonClean 210 jest produktem przeznaczonym do usuwania sadzy i nagaru, nagromadzonych w trudno dostępnych miejscach kotłów opalanych olejem opałowym, gazem, koksem lub węglem. Doskonały do usuwania osadów z np. pieców piekarniczych 

 

Informacje ogólne

Powstawanie sadzy płatowej w kotłach c.o. spowodowane jest między innymi przez zakłócenia w pracy palnika, niewłaściwą jego regulację, zamknięte okna w pomieszczeniu kotłowni (niewłaściwa wentylacja) itp. Na skutek tych jak i innych zakłóceń pracy palnika dochodzi w końcu do wyłączenia pracy kotła z powodu utworzenia się w nim dużej ilości sadzy. Najczęściej bez usunięcia sadzy ponowny rozruch kotła nie jest możliwy. Nie należy dopuszczać do powstania zbyt grubej warstwy osadów, gdyż konsekwencją tego może być, między innymi, utrudniona wymiana ciepła w kotle, a także zwiększona konsumpcja paliwa. Mechaniczne usunięcie takiej sadzy jest bardzo kosztowne, pracochłonne, nieprzyjemne i towarzyszy mu powstanie znacznej ilości kurzu i brudu. Za pomocą środka KonClean 210 sadzę można usunąć z paleniska kotła w bardzo prosty sposób 

 

Zasada działania

KonClean 210 jest katalitycznym środkiem chemicznym w postaci proszku gotowym do użycia, który po zastosowaniu powoduje obniżenie temperatury zapalenia się sadzy z 650 - 850°C do około 200°C. W tak obniżonej temperaturze zapłonu sadzy można z powodzeniem ją zapalić, a następnie wypalić z paleniska kotła. KonClean 210 posiada bardzo dobre właściwości usuwania sadzy blokującej pracę kotła. Powietrze przepływające przez palenisko kotła przenosi proszek KonClean 210 do najdalszych miejsc kotła, gdzie zostaje naniesiony na usuwaną sadzę. KonClean 210 poprzez swoje katalityczne działanie przyczynia się do spalenia nagromadzonej sadzy. 

 

Sposób użycia

Pojemnik z proszkiem KonClean 210 należy przed użyciem kilkakrotnie wstrząsnąć (zawartość pojemnika zostanie spulchniona). Proszek można dozować do kotła np. wykorzystując sprężone powietrze w celu wdmuchnięcia proszku do kotła poprzez wziernik kontroli płomienia palnika wykorzystując do tego celu np. krótki odcinek rury lub urządzenie przedstawione na zdjęciach obok. Najkorzystniej jest wdmuchiwać KonClean 210 w taki sposób, aby dostał się on do paleniska poprzez płomień palnika w kierunku tylnej części komory spalania. Można również odpowiednie porcje proszku KonClean 210 zapakować do papierowych serwetek i wrzucić do paleniska - cug panujący w kotle przeniesie proszek - po spaleniu się serwetek - do trudno dostępnych części kotła. Następnie należy ponownie uruchomić palnik kotła na okres ok. 5 - 10 minut. Spowoduje to tlenie się sadzy. Po tym czasie należy wyłączyć palnik kotła oraz zapewnić dopływ powietrza do paleniska w celu podtrzymania dalszego tlenia się sadzy. Jeżeli w kotle była gruba warstwa sadzy wówczas może zajść potrzeba powtórzenia opisanego wyżej procesu wypalania sadzy. Należy pamiętać, że zbyt mały dopływ powietrza przy dużej ilości usuwanej sadzy, w skrajnym przypadku, może doprowadzić do przegrzania się kotła. Zbyt silne tlenie się sadzy można zmniejszyć poprzez regulację ilości dopływającego powietrza. Zapobiegnie to przeniesieniu się tlenia do komina. 

 

Środki ostrożności

Przechowywać w zamkniętym pojemniku w chłodnym i wentylowanym pomieszczeniu. Przechowywać z dala od dzieci. Unikać kontaktu z artykułami spożywczymi. Unikać wdychania i kontaktu ze skórą. 

 

Opakowania handlowe

1kg plastikowe pojemniki.

 
 
 

 

Konchem - Szczecin  (c) 2004 Version: 1.1